Tüm Bilinmeyenleri İle Dijital Raf Etiketleri

Dijital Raf Etiket’i öncesi, Mevcut durum…

 • Sebze-Meyve reyonunda her gün künye numarası ve QR kodunun değişmesi gerekiyor.
 • Bu demek oluyor ki, her gün bu reyondaki ürün sayısı kadar kağıt bastırılıyor. Bu işlemi gerçekleştirirken, ürünleri sağlayan ağaçları ve doğayı yok ediyoruz. Personel verimliliği ve müşteri odaklılığı da tartışılan bir konu.
 • Hal Yasası tebliğine uygunsuz hareket eden birçok sebze-meyve reyonu var. Denetim süreçlerinde uygunsuz bulunan sebze-meyve reyonları cezai işlemlere sebebiyet vermektedir. Marka güvenirliğini azaltmaktadır.
 • Dinamik fiyatlandırma kavramı unutulmuş durumda. Değişken olmayan fiyatlar ile perakende müşterileri seçicilik konusunda sorunlar yaşıyor.
 • Günlük veya haftalık kampanyalar ile fiyat etiketleri değişikliği; Vakit ve sarf malzeme maliyetlerine sebebiyet vermektedir.

Sebze – Meyve reyonunda; tebliğ gereği künyenin bulunması zorunludur.

Albenisi yüksek olması gereken bir reyonda, görsellik açısından; bilgilerin kağıt materyaline yazılı bir şekilde sergilenmesi doğru bir karar değildir.

Denetim sürecinin hızlandırılması için Sebze-Meyve reyonu raf etiketleri ile Hal Künye numarası QR kod kolaylığı sağlanmıştır.

Peki denetim ekibinin, künye numarasını çıkartıp tekrar yerine koyma işleminde bir gariplik yok mu?

Dijital Raf Etiketleri Entegrasyonu ile;

 • Markanızın isim kalitesinin; topluma ve çevreye duyarlı olduğunu belirtin.
 • Raf etiketi değiştirmek için sarf malzeme ve vakit harcamayın. Personeliniz, müşteri ve reyonlar ile daha yakından ilgilensin.
 • Hal Künye numaralarınızı her gün dijital olarak değiştirin. QR kod entegrasyonu göstergesi ile, denetim süresini kısaltın, ekiplere yardımcı olun. Müşterinize gıda güvenirliği kavramını tanıştırın.
 • Dinamik fiyatlandırma kavramı; yenilikçi bakış açınız ile gün içerisinde istediğiniz kadar fiyat değişikliği yaparak adapte olun. Kuruş değişiklikleri ile karınızı ve müşteri güvenilirliğini maksimuma çıkartın.
 • Müşterinizin güvenini ve ilgisini kazanın. Geolokasyon teknolojisi ile: müşterilerinizi mağaza içinde yönlendirin. Smart Flash teknolojileri ile: Raflarınızda yanıp sönen etiketler ile istediğiniz ürünlere dikkat çekin, satışlarınızı arttırın.
 • Hal Yasası tebliği geçerliliğinde; ambalajlarınıza ve ürünlerinizin albenisine odaklanın. Daha çok satış yapın. Gıda israfını azaltın.
 • Geleceğin perakende müşterisi alışkanlıkları için mağazanıza, dijital raf etiketleri ile, bir altyapı kurun. NFC teknolojileri ile; hızlı ödeme sistemleri, ani kampanya değişiklikleri, mağaza içi yazılım ve müşteri sadakat kartları entegrasyonu ile müşteri ile iletişiminizi üst seviyelere taşıyın.
 • Mağaza operasyonlarınızı hem dijital hem fiziksel olarak; “f”ijital buluşturun.

Siz hala raf etiketi değiştirmekten yorulmadınız mı?

Gıda marketleri başta olmak üzere perakende sektöründe hemen tüm markaların ortak dertlerinden biri; yoğun rekabet ortamında fiyatların ve etiketlerin her gün, hatta bazen aynı gün içinde birkaç kez değiştirilmek zorunda olmasıdır. Eğer ilgili personel sürekli rafları güncellemezse, raf etiketindeki fiyat ile kasadaki birbiri ile eşleşmeyebilir. Bu da müşteri güvenini zedeleyici sonuçlara yol açabilir.

Ayrıca Hal Yasası kapsamında yeni yükümlülükler var. Bu yasaya göre, ürün bilgilerini güncellemediğiniz ve sergilemediğiniz takdirde, denetleme sırasında firmanız büyük cezalar ile karşı karşıya kalabilir.  Yasa gereği her gün değişmesi gereken geniş bir sebze-meyve reyonu etiketleri, personelin uzunca vaktini alır. İşlemin operasyon maliyetinin yanı sıra, kağıt israfı ve fiyatların zamanında yenilenememesinin getireceği satış kayıplarını da hesaba kattığınızda rekabette geriye düşmeniz kaçınılmaz olur.

Bir mağaza hayal edin. Evinizde buzdolabınızı kontrol ediyorsunuz sonrasında da mobil uygulamada alışveriş listenizi yapıyorsunuz. Mağazaya girdiğiniz an, size rafların arasında vakit kaybetmeden alışverişinizi yapabileceğiniz bir rota sunuyor.

Ya da, diyelim ki cep telefonunuza kılıf alacaksınız ve mağazaya giriyorsunuz. Fakat reyonda 100 çeşit kılıf var ve hangisi sizin cebinize uyuyor? Bulmanız dakikalarınızı alır. Reyondaki ufak bir dokunmatik ekran yardımıyla cep telefonu modelinizi girdiğiniz an, size uyumlu tüm kılıflar “Smart Flash” özelliği ile parlamaya başlıyor.

Ayrıca sahip olduğu Near Field Communication “NFC” özelliği ile reyonlar arasında mekik dokuyan değerli müşterilerinizin akıllı telefonlarına, mağaza içi promosyon ve insert bilgilerinizi aktarabiliyorsunuz.

Ne büyük kolaylıklar; müşteri memnun, siz memnunsunuz…

Hayri Tuncer

ÜÇGE

0 cevaplar

Cevap ver

Yorum bölümünden
Görüşünüzü bildirebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir